LLUMC Residency Programs

(#=Non-ACGME Accredited)

Coordinator Directory

PROGRAM DIRECTOR COORDINATOR
ANESTHESIOLOGY Gary Stier Leyla Embree
CARDIAC ANESTHESIOLOGY Stanley Brauer Rebekah Wharton
CARDIOVASCULAR DISEASE Liset Stoletniy Cris Witters
CHILD ABUSE PEDIATRICS Clare Sheridan-Matney Cathy Winter
CHILD NEUROLOGY Gregory Aaen Cathy Winter
CLINICAL NEUROPHYSIOLOGY Laura Nist Monika Johnson
CRITICAL CARE ANESTHESIOLOGY Ihab Dorotta Rebekah Wharton
DERMATOLOGY Nancy Anderson Cindi Morrill
EMERGENCY MEDICINE Dustin Smith Kathy Haimson
FAMILY MEDICINE Hobart Lee Michelle Sharrow
FAMILY MEDICINE/PREVENTIVE MED Kevin Shannon Kathy Keenan
FAMILY MEDICINE-HANFORD Romeo Castillo Nohemi Barriga Perez
GASTROENTEROLOGY Michael Volk Dottie Acosta
GENERAL VASCULAR SURGERY Ahmed Abou-Zamzam OPEN
HEMATOLOGY/ONCOLOGY Chung-Tsen Hsueh Sandra Valle
INTERNAL MEDICINE Samuel Baz Shanndolyn Harvey  
INTERNAL MEDICINE   Jon Bushey  
INTERNAL MEDICINE/ANESTHESIA Gary Stier Leyla Embree
INTERNAL MEDICINE/PEDIATRICS Sonny Lee LaTanya Pickett
NEONATAL-PERINATAL MEDICINE Adrian Lavery Cathy Winter
NEPHROLOGY Robert Soderblom Dottie Acosta
NEUROLOGICAL SURGERY Alex Zouros Erika Matthews, Annette Brock
NEUROLOGY Laura Nist Monika Johnson
NEURORADIOLOGY Paul Jacobson Angela Butler
OBSTETRICS AND GYNECOLOGY Melissa Kidder Brett Martin, Sandy McCoy
OCCUPATIONAL MEDICINE Akbar Sharip Kathy Keenan
OPHTHALMOLOGY Samantha Perea Gabriela Gimbel
ORAL & MAXILLOFACIAL SURGERY# Alan S. Herford Victoria Quihuis
ORTHOPAEDIC SURGERY M. Danny Wongworawat Lora Benzatyan
ORTHOPAEDIC SPORTS MEDICINE Carlos Prietto Jessica Hoang
OTOLARYNGOLOGY Christopher Church Cynthia Greber
PAIN MEDICINE Justin Hata Liz Tapia
PATHOLOGY W. Tait Stevens Carol Hollstein
PEDIATRIC ANESTHESIOLOGY Linda Mason Leyla Embree
PEDIATRIC CRITICAL CARE MEDICINE Janeth Ejike Alma Higuera
PEDIATRIC EMERGENCY MEDICINE Lance Brown Dawn Gordon
PEDIATRIC RADIOLOGY Bev Wood Shelly Nelson
PEDIATRIC SURGERY Ed Tagge Tinesha Charles
PEDIATRICS Sharon Riesen Amelia Maeda, LaTanya Pickett
PHYSICAL MEDICINE & REHABILITATION Mary Kim Betti Jimenez
PLASTIC SURGERY Michael Hill Judy Rosaasen
PREVENTIVE MEDICINE Michael Orlich Kathy Keenan
PROCEDURAL DERMATOLOGY Abel Torres Cindi Morrill
PSYCHIATRY Timothy Lee Priscilla Verales
PULMONARY DISEASE/CRITICAL CARE MEDICINE Philip Gold Dottie Acosta
RADIATION ONCOLOGY Gary Yang Ursula Harris
RADIOLOGY: DIAGNOSTIC Paul Jacobson Angela Butler
RADIOLOGY: VIR Jason Smith Irma Lazo
RHEUMATOLOGY Karina Torralba Dottie Acosta
SURGERY Mark Reeves Leilani Ruth O'Neill & Amy Albright
COMPLEX GEN SURG ONCOLOGY Maheswari Senthil Leilani Ruth O'Neill & Amy Albright
THORACIC SURGERY Jason Wallen Molly Kurth
TRANSITIONAL YEAR    Kevin Shannon Connie Phillips
UROLOGY Herbert Ruckle Krista Rose

 

ADDICTION MEDICINE FELLOWSHIP#

Mickey Ask Kathy Keenan
DENTAL ANESTHESIA# Larry Trapp  
ENDODONTICS# Mahmoud Torbinijad Luci Denger
ENDOCRINOLOGY   Christine Hall
INTERNATIONAL EMERG MED  FELLOW# Tamara Thomas Darci Nevatt
EMERGENCY MEDICAL SERVICES Jeff Grange Darci Nevatt
ADMINISTRATIVE FELLOW (EMERG MED) Kathy Clem Darci Nevatt
MOVEMENT DISORDERS# Khashayar Dashtipour Monika Johnson
MUSCULOSKELETAL/BODY IMAGING (MRI) David B. Hinshaw, Jr Jeannie Schulz
ORAL IMPLANTOLOGY# Jamie Lozada Ann Marshal
ORTHODONTICS#   Kena Shaddox
PALLIATIVE MEDICINE Gina Mohr Michelle Sharrow
PEDIATRIC DENTISTRY# Jung-Wei Chen Trisha Costelow
PERIODONTICS#   Julie Cranfill
PROSTHODONTICS# W. James Nethery Cathy Anderson
SURGERY MINIMALLY INVASIVE/BARIATRIC  Keith Scharf  
TOXICOLOGY MEDICINE # Brian Wolk Kathy Haimson
PSYCHIATRY CHILD/ADOLESCENT  Basil Bernstein